Yukarı Çık

Omuz Ağrıları ve Donuk Omuz

 OMUZ PERİARTRİTİ (Omuz Eklem İltihabı, Donuk Omuz, Frozen Shoulder)

Omuzda hareket kısıtlılığı ile karakterize bir hastalıktır. Omuz hareketleri kısıtlı ve ağrılıdır. Hasta, o taraf omuz üzerine yatmakta güçlük çeker. Meydana geliş sebebi her zaman belli değildir. Fakat, özellikle şeker hastalarında daha kolay gelişir. Omuz bölgesine olan darbelerden sonra, omuz ve kol bölgesinde herhangi bir sebeple zorlanma-incinme durumlarında, omuzun uzun süre hareketsiz kaldığı hallerde meydana geldiği görülür. Bazı romatizmal hastalıklar ve tendinitler de sebepler arasında sayılabilir. Omuz ekleminin hem korunmasında, hem de tedavisinde omuz hareketlerinin devam ettirilmeye çalışılması esastır.

Hafif ve başlangıç durumlarında, uzman hekimin uygun göreceği ilaçlar ve hastaya öğretilen hareket programları, yeterli tedavi sağlayabilir. Orta ve ağır durumlarda ise fizik tedavi mutlaka gereklidir. Bu hastalarda genellikle 1 kür (21 seans) tedaviye ihtiyaç vardır.


OMUZA YAYILAN AĞRILAR

Omuz ekleminde bir hastalık olmadığı halde, başka bölgelerden omuza yayılan ağrılar sıktır: Baş, Boyun, Sırt, Çene gibi farklı yerlerdeki eklem, kas ve ligamanlardan (bağlardan) omuza ağrılar yayılabilir. Omuz eklem muayenesi yapılırken, yansıma ağrısı yapabilecek tüm doku ve organlar gözden geçirilmelidir.


OMUZ İMPİNGEMENT SENDROMU

Omuza dönme hareketi yaptıran kas grubunun sıkışarak incinmesi, kısmen zedelenmesi veya yırtılması halidir. Tam yırtık hali ameliyatı gerektirir. Kısmi yırtıklar ve zedelenmeler fizik tedavi ile önemli ölçüde düzelir.  En çok kol veya omuz üzerine düşmeler sonucu meydana gelir. Ağır kaldırma ve zorlayıcı hareketler de sebepler arasında sayılabilir. Ağrı özellikle aktif hareket sırasında artar.

Omuz İncinme (impingement) Sendromu
Omuza dönme hareketi yaptıran kas grubunun sıkışarak incinmesi, kısmen zedelenmesi veya yırtılması h...
devamı >>
Dirsek Ağrıları
Dirsekte en sık ağrı sebebi, el ve dirseğin zorlanmasına bağlı incinmelerdir. Bunu tenisçi dirseği (...
devamı >>
Sırt Ağrısı Sebepleri
Sırt ağrıları, günlük yaşam kalitesini bozan, sürekli bir yorgunluğa yol açan ve iş performansını az...
devamı >>
Copyright © 2011 Erenköy Bel Fıtığı ve Tedavi Merkezi / Her hakkı saklıdır/ Yasal Uyarı
powered by nar bilişim