Yukarı Çık

Kuru İğne Tedavisi Nedir?


Kuru iğne tedavisi, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve (tecrübeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı tarafından uygulandığında) zararsız bir metoddur. İğne, herhangi bir ilaç içermediğinden, bu ismi alır. Bu nedenle kuru iğne tedavisinde alerjik durumlar, ilaç etkileşimleri ve yan etki görülmez.

Kuru iğne tedavisi en sık, Kas Romatizması da denen Miyofasiyal Ağrı Sendromunda uygulanır. Kas romatizması, iskelet kasları olarak bilinen tüm çizgili kaslarda görülebilir.

Bazı tendinitlerde, lokal ağrı patolojilerinde, kısalmış kas sendromlarında da bu yöntem kullanılır.

Bunun dışında,  Boyun ve Bel Fıtığında, Omuz Ağrıları ve Omuz Periartritte (Adeziv Kapsülit – Donuk Omuz),  Omuz İmpingement Sendromunda da bazen tek başına, bazen de fizik tedavi ile birlikte, fizik tedaviye destek olarak uygulanır ve çok etkili, kalıcı sonuçlar alınır. Diz ve Bacak ağrılarında olduğu gibi, Diz ve Kalça kireçlenmelerinde de kullanımı sıktır. Kas romatizmasından kaynaklanan terleme ve üşümelerin tedavisinde, ve yine kas romatizmasından kaynaklanan baş ağrılarında da etkili bir şekilde kullanılır. Huzursuz Bacak Sendromu (Restless Leg) görünümü veren kas romatizması şeklinde de tedavi edicidir.

Kuru iğne tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tanısı konduktan sonra, belli seanslar halinde planlanır, tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılması önerilir. Hem muayene, hem de kuru iğne uygulaması deneyim ve uzmanlık gerektirir. Tedavinin süresi, yani seans sayısı, problemin bulunduğu bölgenin genişliğine, problemin ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başka rahatsızlıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir seans yeterlidir. En sık 3-5 seans olarak planlanır. Nadir durumlarda 8-10 seansı bulabilir. Genellikle haftada 1 seans olarak uygulanır. 

Tedavide başarı oldukça yüksektir (% 92-95) ve sonuçlar yüz güldürücüdür. Cevapsız veya dirençli durumlarda (% 5-8), genellikle altta yatan başka bir patoloji söz konusudur. Ancak ilk muayene sırasında bu durum genellikle tespit edilip, tedavi buna göre planlanır.

Merkezimizde kuru iğne tedavisi, 2000 yılından beri uygulanmaktadır.


Kuru İğne Tedavisinin Yan Etkisi Var mıdır?
Kuru İğne Tedavisi.. Uzmanı Dr A Serdar SARAÇ .. Kuru iğne tedavisi, yan etkisi olmayan, tedavi edic...
devamı >>
Kuru İğne Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?
Kuru İğne Tedavisi .. Uzmanı Dr A Serdar SARAÇ .. Kuru İğne, genellikle 12-15 yaşından itibaren, her...
devamı >>
Copyright © 2011 Erenköy Bel Fıtığı ve Tedavi Merkezi / Her hakkı saklıdır/ Yasal Uyarı
powered by nar bilişim