Yukarı Çık

Fibromiyaljide Tanı Nasıl Konur ?

 Fibromiyalji Sendromunda Tanı Nasıl Konur ?    

Toplumda  ismi daha çok duyulmuş olmasına rağmen, miyofasiyal ağrı sendromuna göre çok daha seyrek görülen bir hastalıktır. Kadınlarda görülme sıklığı, erkeklere oranla yaklaşık 10 kat daha fazladır. Fibromiyalji Sendromu, özellikle 38-58 yaşları arasında daha yoğun olarak ortaya çıkar ve her 5 hastadan dördünde uyku bozukluğu vardır. Vücutta, muayene ile belirlenebilen belli hassas noktalar bulunur. Hastaların yarısında hastalığı doğuran sebep bulunamaz. Diğerlerinde ise fiziksel travmalar, enfeksiyonlar ve duygusal-psikolojik faktörler, hastalığın başlamasından sorumlu tutulmuştur. Fibromiyalji sendromu ile ilgili araştırmalar hala devam etmektedir.

Şikayetler arasında en sık, yorgunluk, uyku bozukluğu ve düzensizliği, sabah sertliği, fiziksel efor sonrası yaygın ağrı, bıkkınlık, keyifsizlik, baş ağrıları, barsak problemleri, vücutta yaygın hassasiyet sayılabilir.

Fibromiyalji Sendromunda Tanı, esas olarak ayrıntılı bir hasta hikayesi ve kapsamlı bir muayene ile konur. Rutin laboratuvar uygulamalarında hiç bir özellik bulunmaz. Bu açıdan laboratuvarın da, görüntüleme yöntemlerinin de, hastalığın tanısında doğrudan rolleri yoktur. Bazen diğer karışabilecek veya eşlik edecek hastalıklardan ayırabilmek için laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerine de başvurulabilir.

Tedavisi, ancak çok yönlü bir program ile mümkündür. Bazen birden fazla branşın birlikte tedavi ve kontrolünü gerektirir. Tedavide bugüne kadar ilaçlar, bazı özel hazırlanmış egzersiz programları, fizik tedavi programları, hasta eğitimi, yaşam tarzı ve davranış değerlendirmeleri gibi çok yönlü programlar planlanır ve uygulanagelmiştir.  Hastalığın kronikleşme eğilimi vardır. Tedavisi geciktikçe ve hastalık süresi uzadıkça, kronikleşme eğilimi de artar.

 

Fibromiyalji için son 8-10 yıldır uyguladığımız kuru iğne tedavisi, hastalığın ana tedavisi  olarak çok etkili ve sonuca ulaştırıcı, böylece, kalıcı bir tedavi metodudur. Kuru iğne tedavisi ile, fibromiyaljinin şikayetlerini ortaya çıkaran temel bozukluk ortadan kaldırılmış olur.

 

Fibromiyalji, neredeyse tamamen tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Bel Okulu Nedir ?
Uzm Dr Serdar SARAÇ, Bel ağrılarının tedavisi ve korunması için, Belin yapısını düzeltecek bir yönte...
devamı >>
Bel ve Boyun Restorasyonu
Bel ve boyuna ait pek çok rahatsızlık, bel ve boyun restorasyonu ile normal fonksiyonlarına döner. D...
devamı >>
Fizik Tedavi Uzmanı hangi hastalıklara bakar?
Fizik tedavi uzmanı, tüm hareket sistemi hastalıklarının muayenesini yapan, tanısını koyan ve cerrah...
devamı >>
Baş ağrım acaba migren değil mi?
Migren, şiddetli başağrıları ile karakterize, önemli bir hastalıktır. Çoğunlukla tek taraflı başağrı...
devamı >>
Yürüme Analizi
Yürüme analizi, omurga problemleri ve duruş bozuklukları, eklem ve kas fonksiyonları ile nörolojik d...
devamı >>
Sırt Ağrısı Sebepleri
Uzm Dr Serdar SARAÇ .. Sırt ağrıları, sıklıkla günlük yaşam kalitesini önemli şekilde bozan, sürekli...
devamı >>
Copyright © 2011 Erenköy Bel Fıtığı ve Tedavi Merkezi / Her hakkı saklıdır/ Yasal Uyarı
powered by nar bilişim