Yukarı Çık

Boyun Zorlanması Ve İncinmesi


BOYUN ZORLANMASI VE İNCİNMESİ (Servikal Strain ve Sprain)

Whiplash yaralanma, boyun zorlanma ve incinmelerinin en sık sebebidir. Araç içi trafik kazaları veya ani fren sonucu, boynun kırbaç hareketi yapmasıdır. Bu hareket ile boyun ani olarak ileri ve geri sert bir şekilde hareket eder ve boyun etrafındaki dokularda, bazen de tüm boyun ekleminde ciddi bir incinme-yaralanma meydana gelir. Bunun dışında değişik zorlanma sebepleri de vardır. Bunların bazısında, omuz kuşağının yükünün artması durumunda, boyuna da yük binmiş olur ve incinme belirtileri ortaya çıkar. Ya da boynun veya omuz kuşağının ve kolların, hafif de olsa uzun süre çok yorucu şekilde çalışması ile yine boynu etkileyen bir incinme oluşur. Masa başında uzun saatler çalışma ve yoğun stres de boyun zorlanma ve incinmesini kolaylaştırır.

Şikayetler,  Whiplash yaralanmada bazen kazadan hemen sonra başlamaz, birkaç gün içinde giderek artar. Ciddi boyun ağrısı ve hareket kısıtlılığı, başağrısı, sırt ve omuzlarda ağrı, uyumada güçlük gibi şikayetlere sebep olur. Diğerlerinde ise, meydana gelen sebebe bağlı olarak şikayetlerin ortaya çıkışı yine ani olabileceği gibi, belli bir zaman içerisinde yavaş yavaş artarak da şiddetli noktaya ulaşabilir.

Tanıda hem kapsamlı ve ayrıntılı bir muayene, hem de görüntüleme yöntemleri çok önemlidir. Muayene bulguları, hekimi gerekli ek tetkikler konusunda yönlendirir.

Whiplash yaralanmasında ve diğer boyun incinmelerinde tedavi öncelikle, tam istirahat ve uygun ilaç kullanımı ile başlar. Bir haftadan sonra, fizik tedavi ihtiyacı değerlendirilir. Kemik ve eklem yapılarında, instabilite denen bütünlüğün bozulmuş olduğu bir durum tespit edilmişse, cerrahi bir operasyonu gerektirebilir. Tedavinin tüm aşamaları boyunca, hasta yakından takip edilir.

Böylece, akut ve kronik boyun zorlanmalarının sebepleri, oldukça değişkendir. Boyun ve omuz kuşağını çok yoran ve zorlayan işler, ya ani bir boyun zorlanmasına sebep olur ve akut servikal strain olarak değerlendirilir, ya da zaman içinde bir birikimin sonucu olarak ortaya çıkar ve kronik servikal strain olarak kabul edilir. Röntgen ve MR’da da buna ait bulguları hekim tespit eder. Problemin şiddetine göre tedavi değişkenlik gösterir. Kronik durumlarda genellikle fizik tedavi gerekir.


Boyunda Yetersizlik
Boynun, kendi görevini yapamaması halidir. Genellikle kronik bir durum olarak karşımıza çıkar. Yavaş...
devamı >>
Bel Kayması
Dr Serdar SARAÇ, Bel Kayması konusunda, Bel omurlarından birinin, üzerindeki omurga ile beraber ön v...
devamı >>
Bel Zorlanması Ve İncinmesi
Bel zorlanma ve incinmesinin en sık sebebi .. Uzm Dr Serdar SARAÇ .. ağır kaldırma ve ani yapılan uy...
devamı >>
Bel Düzleşmesi
Uzm Dr Serdar SARAÇ ..Bel Düzleşmesi, Bel Zorlanması Ve İncinmesinin bir sonucudur .. Fizik Tedavi v...
devamı >>
Boyun Düzleşmesi
Uzm Dr Serdar SARAÇ ..Boyun düzleşmesi, boyun zorlanması ve incinmesinin bir sonucudur. Bir eklem ol...
devamı >>
Bel Kireçlenmesi (Osteoartroz)
Fizik Tedavi Uzmanı Dr Serdar SARAÇ, Kireçlenme esas olarak eklem yapısının, kemik ve kıkırdağın boz...
devamı >>
Copyright © 2011 Erenköy Bel Fıtığı ve Tedavi Merkezi / Her hakkı saklıdır/ Yasal Uyarı
powered by nar bilişim