Yukarı Çık

Bel Fıtığı Tedavisinde Sık Sorulan Sorular

 Bel Fıtığı Tedavisi  Hakkında  Sık Sorulan Sorular:   

Bel fıtığı ameliyatsız tedavi edilebilir mi?

Evet, zaten bel fıtıklarının sadece %1 ila 2’si ameliyat gerektirir. % 1’i kesin ameliyat gerektirir (mutlak endikasyon).  Diğer % 1’i, her türlü tedaviye rağmen geçmeyen ağrılarda düşünülür (rölatif endikasyon). Az bir kısmı sadece ilaç ve istirahat ile düzelir. Geriye kalan çok büyük kısmı ise DOĞRU PLANLANMIŞ bir FİZİK TEDAVİ’ye ihtiyaç duyar.
 
Bel fıtığı ne zaman ameliyatı gerektirir?
Muayenesinde ilerleyici nörolojik araz tespit edilen hastalar, kesin ameliyat endikasyonu alırlar. Ameliyat kararında esas belirleyici olan muayene bulgularıdır.

Bel MR’ımda fıtık görüldü, mutlaka ameliyat mı olmam gerekir? 

Ameliyat kararı MR’a göre değil, muayene bulgularına göre verilir. Elbette ki MR görüntülerinin tanıdaki payı önemlidir. Ancak hastanın MR’ında bel fıtığı görüldüğü halde, şikayetlerinin kaynağı bambaşka bir problem olabilir. Araştırmalar göstermiştir ki, belinden herhangi bir şikayeti olmayan her 10 kişiden 7’sinin MR’ında bel fıtığı görülebilmektedir; bu fıtıklar şikayet veya ağrıya sebep olmadıkları gibi, herhangi bir tedaviyi de gerektirmeyebilirler.

Bel fıtığının yaptığı şikayetler herkeste aynı mıdır?

Değildir. Bazen sadece belde, bazen sadece bacakta; bazen hem bel, hem de bacakta ağrı olabilir. Yine bazen sadece ağrı, bazen sadece uyuşukluk, bazen de ikisi birden bulunur. Ağrılar bazı hastalarda ciddi hareket kısıtlılığına sebep olurken, şiddetli durumlarda hasta uzanacak doğru bir pozisyon bile bulamaz. Daha ileri durumlarda, idrar ve gaita tutamama veya yapamama hali ortaya çıkabilir ve acil ameliyat gerektirir.

Bel fıtığı tedavisinde FİZİK TEDAVİ ne kadar etkilidir?

DOĞRU PLANLANMIŞ bir FİZİK TEDAVİ ile başarı oldukça yüksektir (ortalama % 90-93). Tedavi başarısında hastanın yaşı, fıtığın yeri ve şekli, hastanın mesleği, tedavi ve tavsiyelere uyumu, bel ile ilgili başkaca problemlerin olup olmaması ve FİZİK TEDAVİNİN DOĞRU UYGULANMASI da etkilidir. Doğru bir tedavi için DOĞRU TANI gereklidir. Hareket sistemi hastalıklarında doğru tanı; bir hastalık isminden çok, hastanın şikayetlerini çok yönlü olarak ele alan ve şikayetlere sebep olan – varsa – birden çok problemi ortaya koyan, bir TANI GRUBUdur. Bu, uzman hekim açısından gözden kaçırılmaması gereken önemli bir konudur.

Bel fıtığı tedavisinde FİZİK TEDAVİ geçici bir tedavi midir?

DOĞRU PLANLANMIŞ ve DOĞRU UYGULANAN bir fizik tedavi hem bel ve boyun fıtığında, hem de diğer pek çok hastalıkta KALICI bir tedavi sağlar. Yani fizik tedavi temel olarak, palyatif (geçici, ağrı kesici) bir tedavi değildir.

Bel fıtığı tedavisinde FİZİK TEDAVİ ne kadar sürede düzelme sağlar?
Tedavi süresi 15-20 gündür ve bu süre sonunda genellikle % 80-85 civarında bir düzelme olur; tedaviden 15 gün sonra da % 90-93’lere ulaşır. Her hastaya ait bu iyileşme hızları az-çok değişebilir, tedaviyi planlayan hekim bu konuda hastayı peşinen bilgilendirir.

Bel fıtığı tedavisinde FİZİK TEDAVİ başarısız olur mu?

Bunun yüzdesi oldukça düşüktür, çünkü hekim tedaviden fayda görmeyecek hastayı ilk muayenesinde genellikle tespit eder, diğer tedavi yollarına yönlendirir (yönlendirmelidir).

Bel fıtığında ameliyat kararını hangi doktor verir?

Bu konuda karar vermesi gereken uzman, tüm hareket sistemi hastalıkları ile ilgilenen ve hareket sistemi hastalıkları uzmanı olan FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON UZMANIdır.

Gençlerde Duruş Bozuklukları
Gençlerin fiziki gelişimlerinin başladığı ve büyük ölçüde tamamlandığı 10’lu yaşlarda, duruş (postür...
devamı >>
Sırt Ağrısı Sebepleri
Uzm Dr Serdar SARAÇ .. Sırt ağrıları, sıklıkla günlük yaşam kalitesini önemli şekilde bozan, sürekli...
devamı >>
Baş ağrım acaba migren değil mi?
Migren, şiddetli başağrıları ile karakterize, önemli bir hastalıktır. Çoğunlukla tek taraflı başağrı...
devamı >>
Bel ve Boyun Restorasyonu
Bel ve boyuna ait pek çok rahatsızlık, bel ve boyun restorasyonu ile normal fonksiyonlarına döner. D...
devamı >>
Bel Okulu Nedir ?
Uzm Dr Serdar SARAÇ, Bel ağrılarının tedavisi ve korunması için, Belin yapısını düzeltecek bir yönte...
devamı >>
Fibromiyaljide Tanı Nasıl Konur ?
Dr Serdar SARAÇ .. Fibromiyalji, toplumda, ismi daha çok duyulmuş olmasına rağmen, miyofasiyal ağrı ...
devamı >>
Copyright © 2011 Erenköy Bel Fıtığı ve Tedavi Merkezi / Her hakkı saklıdır/ Yasal Uyarı
powered by nar bilişim