Yukarı Çık

Baş ağrım acaba migren değil mi?

 Baş ağrımın sebebi acaba migren değil mi?    

Migren, şiddetli başağrıları ile karakterize, önemli bir hastalıktır. Çoğunlukla tek taraflı başağrısı vardır, bazen bulantı ve kusma görülür, aura (ağrı krizinin öncü sinyalleri) döneminde hasta değişik renkler ve kokular hissedebilir. Hasta sıklıkla sessiz ve karanlık bir ortam arar. Genellikle basit ağrı kesicilere cevap vermez. Özel birtakım ilaçların bazısı krizin tedavisinde, bazısı da krizlerin önlenmesinde kullanılır. Migren, hastanın hayat kalitesini, çalışma performansını ciddi ölçüde etkiler. Zamanla, ağrıların tekrar geleceğini bilmek ve beklemek, hem ağrıyı tetikler hale gelir, hem de hastada stresi arttırarak  yaşama zevkini azaltır. Migrenli hastalar yıllarca belli periyodlarla, bazısı ise hergün, başağrısı ile yaşarlar. Migren, esasen nörolojinin konusudur.

Ancak, baş ağrılarının önemli bir kısmının, altta yatan değişik sebepleri vardır. Görme kusurları, sinüzit, depresyon, uyku bozukluğu gibi. Bazen bu altta yatan sebepler tam ortaya konmadan hasta migren tanısı almış olur veya kendini migrenli kabul eder. Baş ağrısı o kadar şiddetli olur ki, hasta diğer ağrı kaynaklarını farkedemeyebilir. Oysa, baş ağrısına en sık sebep olan faktörlerden birisi de, BOYUN PROBLEMLERİdir. Bazen migren ile boyun problemleri birarada bulunur ve boyun problemi gerçekten migreni tetikler.

Pek çok boyun problemi başağrısına sebep olur. Kronik boyun tutulmaları, boyun kireçlenmeleri, boyundaki diskopatiler, boyundaki mekanik blokajlar ve özellikle boynun fonksiyonel yetersizlikleri, sıklıkla süregen baş ağrılarına sebep olurlar. Boyun ile ilgili rahatsızlıkların tedavisi, böylece, migren sanılan kronik başağrılarını ortadan kaldırır. Özellikle boyuna uygulanan fizik tedavi ile onlarca yıl devam etmiş olan migren (!) ağrıları, 2 hafta içinde tamamen iyileşir.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi, kronik baş ağrılarında da, hastadan alınan ayrıntılı hastalık hikayesi ile detaylı ve kapsamlı bir muayene, doğru tanı ve doğru tedavi için esastır.Fizik Tedavi Uzmanı hangi hastalıklara bakar?
Fizik tedavi uzmanı, tüm hareket sistemi hastalıklarının muayenesini yapan, tanısını koyan ve cerrah...
devamı >>
Sırt Ağrısı Sebepleri
Uzm Dr Serdar SARAÇ .. Sırt ağrıları, sıklıkla günlük yaşam kalitesini önemli şekilde bozan, sürekli...
devamı >>
Gençlerde Duruş Bozuklukları
Gençlerin fiziki gelişimlerinin başladığı ve büyük ölçüde tamamlandığı 10’lu yaşlarda, duruş (postür...
devamı >>
Bel Okulu Nedir ?
Uzm Dr Serdar SARAÇ, Bel ağrılarının tedavisi ve korunması için, Belin yapısını düzeltecek bir yönte...
devamı >>
Yürüme Analizi
Yürüme analizi, omurga problemleri ve duruş bozuklukları, eklem ve kas fonksiyonları ile nörolojik d...
devamı >>
Bel Fıtığı Tedavisinde Sık Sorulan Sorular
Evet, zaten bel fıtıklarının sadece %1 ila 2’si ameliyat gerektirir. % 1’i kesin ameliyat gerektirir...
devamı >>
Copyright © 2011 Erenköy Bel Fıtığı ve Tedavi Merkezi / Her hakkı saklıdır/ Yasal Uyarı
powered by nar bilişim